10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Echinacei

Echinacea to rodzaj roślin kwitnących w rodzinie stokrotek, Asteraceae, pochodzący z Europy i Ameryki Północnej. Nazwa pochodzi od greckiego słowa ekinesis oznaczającego “tryskający”, co odnosi się do charakterystycznego kwiatostanu rośliny.

Echinacea jest odporną wieloletnią rośliną zielną, pochodzącą z Europy i Ameryki Północnej. Roślina dorasta do około 1-2 m wysokości i ma bazowe rozety długich, cienkich, zdrewniałych, łamliwych łodyg. Liście są naprzemianległe, podłużne, całobrzegie, o długości 5-14 cm, pofalowane na brzegach. Mają krótkie ogonki i długie łodygi. Kwiatostany są w płaskim korymbanie, zawierają centralną tarczę otoczoną płatkami promienistymi. Kwiaty są białe, niebieskie, fioletowe lub różowe, z żółtymi, pomarańczowymi lub czerwonymi płatkami.

Echinacea jest szeroko stosowana w medycynie ludowej jako środek wykrztuśny, przeciwbakteryjny i przeciwzapalny. Stosowana jest również jako środek na przeziębienie, grypę i zapalenie oskrzeli. Korzeń zawiera kwas kofeinowy, kwas chinowy, rutynę, chryzynę i kwasy kawowe. Echinacea jest również znana ze swojego wpływu na układ odpornościowy i wykazano, że zwiększa produkcję cytokin.

Jaka jest historia echinacei?

Echinacea to wieloletnia roślina pochodząca ze wschodniej Kanady oraz wschodnich i północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Stosowano ją od czasów starożytnych w leczeniu wielu różnych dolegliwości, w tym przeziębienia, grypy, bólu gardła i różnych infekcji.

Echinacea jest jedną z najwcześniej uprawianych przez ludzi roślin. Dowody archeologiczne wskazują, że pierwsze formy uprawne zostały udomowione w okresie neolitu przedpotopowego (około 7 500-4 000 lat p.n.e.). Najwcześniejsze wzmianki o stosowaniu rośliny w Europie pochodzą od Etrusków, którzy używali jej do leczenia przeziębień, kaszlu i bólu gardła. W II wieku p.n.e. Pliniusz Starszy pisał, że echinacea była jednym z najpopularniejszych leków ziołowych.

W XV-wiecznej Europie echinacea była najczęściej stosowanym ziołem do leczenia ran. Słowo echinacea pochodzi od greckiego słowa ἐκίνηση, które oznacza “tryskający”. Botaniczna nazwa echinacei to Echinacea purpurea (jeżówka purpurowa), która jest hybrydą dzikiej Echinacea pallida i E. angustifolia.

Dziś echinacea jest nadal szeroko stosowana do zapobiegania i leczenia przeziębień, kaszlu i różnych infekcji.

Jakie są korzyści z echinacei?

Istnieje wiele korzyści zdrowotnych wynikających z echinacei, w tym następujące:

Przeciwbakteryjne: echinacea ma właściwości przeciwbakteryjne, co oznacza, że może pomóc w zapobieganiu infekcji. To